Diyet

Dukan Diyeti

Dünyada en fazla yapılan diyet programları arasında bulunan dukan diyeti Fransız beslenme uzmanı olarak görev yapan Pierre Dukan tarafından tasarlanmıştır. Dukan diyeti protein ağırlıklı bir diyet programı olarak yer almaktadır. Dukan Diyeti 40 yılı aşkın bir süredir insanlar tarafından biliniyordu. Doktor Pierre Dukan’ın yazmış olduğu kitap sonrasında diyet son derece popüler bir diyet haline ulaşmıştır.

Dukan diyetinde yasak olan gıdalar bulunmaktadır. bununla beraber diyetin evleri yer almaktadır. Dukan diyeti kısaca karbonhidratı azaltarak protein ağırlıklı beslenme programından oluşmaktadır. Dukan diyeti diğer diyet listelerine göre son derece sağlıklı bir besin listesini içerisinde bulundurmaktadır.

Diyetin Uygulanışı

Dukan diyeti dört aşamadan oluşmaktadır.

  • Atak Evresi
  • Seyir Evresi
  • Sağlamlaştırma Evresi
  • Koruma Evresi

Dukan Atak Evresi

Atak aşaması yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir. İlk aşama olarak bulunan atak aşamasının hedefi yüksek protein yüklü öğünlerle hızlı bir başlangıç yapmalısınız. Bu yemekleri yaparken hayvansal, bitkisel yağları kullanmamanız önerilir.

Dukan Seyir Evresi

Seyir aşaması içerisinde beslenme listesine sebzeler ve bitkiler dahil olmaktadır. Dukan diyeti yaparken genel olarak seçeneklerin azalmasından dolayı en fazla hindi, tavuk eti tüketilmektedir. Dukan diyet programının seyir evresi insanın fazla kilolarından kurtulmasını amaçlamaktadır.

Dukan Sağlamlaştırma Evresi

Diyette bundan sonraki aşama oldukça önemlidir. Uygulayan insanların rehavete kapılarak kuralları çiğneyerek eski şekilde beslenme alışkanlıklarına geri dönmesi olasılığı son derece yüksektir.

Dukan Koruma Evresi

İlk aşama atak aşaması içerisinde kendinizi geleneksek dukan diyetine hazırladıktan sonra, seyir aşamasında kilo vererek ideal kilonuza geldikten sonra, sağlamlaştırma aşamasında verdiğiniz kiloları geri almanın önüne geçtikten sonra koruma evresi ile beraber değişen beslenme alışkanlıklarımızın hayatımız boyunca kalması hedeflenmektedir. Sizde dünyanın en popüler diyet programı dukan diyetini uygulayarak ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu