Gebelik

Gebelikte Aşırı Beslenmenin Zararları

Bebekten dolayı hamilelerde iki kişilik beslenmenin olması gerektiği gibi yanlış bir bilgi bulunmaktadır. Bu durumun hamilelere zararı olmaktadır.

Gebelik süreci oldukça zor ve sancılı bir süreçtir. Birçok noktaya dikkat etmek gereklidir. Bazı hamileler kulaktan dolma bilgilerle bu süreci yanlış yönlendirmektedir. Özellikle hamilelik döneminde bebeklerin gelişimi için iki kişilik besin tüketilmesi gerektiği gibi yanlış bir bilgi bulunmaktadır. Bu durumun faydasından çok zararı bulunmaktadır. Gebelikte yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Ne kadar yendiğinden çok nelerin yendiği gebelik dönemi için çok daha önem arz etmektedir.

Gebelikte Sağlıklı Beslenme İçin Dikkat Edilecek Noktalar

Gebelikte aşırı beslenmenin zararları uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. Çünkü aşırı beslenme hamilelik sürecinin daha zorlu geçmesine sebep olacaktır. Bunun yanında kişinin dengeli ve sağlıklı bir beslenme sağlamasını da etkileyecektir. Oysa hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğinin fiziksel ve zihinsel gelişimi için gerekli olan besinler ve vitaminler bulunmaktadır. Ve anne olmayı planlayan bayanlar için gebelik öncesi, gebelik dönemi ve loğusa dönemi beslenmesinde farklılıklar olmaktadır. Gebelikte sağlıklı beslenme için dikkat edilecek noktalar ise şu şekildedir;

  • Gebelikte protein ihtiyacı arttığı için protein içeren gıdaların tüketilmesine öncelik verilmelidir.
  • Bebeklerin kemik ve beyin gelişimi için hamilelik döneminde kalsiyum destekli beslenme sağlanmalıdır. Ve gerekli durumlarda kalsiyum desteği alınmalıdır.
  • Folik asit eksikliği bebekler için büyük risk oluşturmaktadır. Bundan dolayı folik asit içeren yumurta, yapraklı sebzeler, turunçgiller, bakla ve bezelye tüketimi dengeli bir şekilde sağlanmalıdır.
  • Gebelikte A, B12 ve C vitamini alım oranlarına dikkat edilmelidir. A vitamini birçok meyvede bulunmaktadır. Fazla alındığı takdirde bebeklerde sakatlık riski artmaktadır. B12 vitamini balık, süt ve yumurtadan rahatlıkla sağlanabilmektedir. C vitamini ise sebze ve meyvelerden rahatlıkla sağlanabilmektedir.
  • Vücut kitle endeksi kontrol edilmeli anormal kilo alımlarında hekimlere danışılmalıdır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu