Gebelik

Gebelikte Kilo Dengesi Bebek Sağlığı İçin Önemli

Hamile kalındıktan sonraki süreçte özellikle gebelikte kilo dengesi anne ve bebek açısından oldukça önemlidir.

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için gebelik döneminde kilo dengesi dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Annenin yeterli oranda kilo alması bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlayabilir. Aşırı derecede kilo alınması veya olması gerekenden daha az kilo alınması bebeğin sağlığı açısından sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Hamilelik süreci boyunca doktor kontrolünde hareket edilmesi bu nedenle oldukça önemlidir. Doktor kontrollerinin aksatılmadan yapılması gerekir. Önerilerin uygulanması ve aynı zamanda yapılan kontroller ve tetkikler doğrultusunda hareket edilmesi bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlayabilir.

Aşırı derecede kilo alınması özellikle şeker ya da tansiyon gibi problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durum hem annenin hayatını riske atabileceği gibi hem de bebeğin sağlığı açısından problemler yaşanmasına neden olabilir. Anne adayının aşırı derecede zayıf olması da hamilelikte farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle doktor kontrolünde hareket eden anne adayları kilo kontrolünü sağlayarak bu şekilde bebeğin sağlığını da koyabilirler. Annenin özellikle normal kilo ile hamile kalması durumunda yaklaşık olarak 9-13 kg kadar alması doğaldır. Bu nedenle hamilelikte kilo alımı konusunda dikkatli olunması gerekir.

Gebelikte Kiloya Dikkat!

Annenin kilosu aynı zamanda vücudun vitamin dengesini de etkilemektedir. Bu nedenle bebeğin sağlıklı olabilmesi ve doğru şekilde beslenebilmesi için annenin vitaminli gıdalar tüketmesi gerekir. Doğru ve dengeli şekilde beslenme özellikle annenin kilo almasını engellerken aynı zamanda yeterli miktarda beslenmesini sağlayabilir. Aşırı kilo alımı problem oluşturabileceği gibi az kilo alımı da problem yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle hamilelik sürecinde kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu