Gebelik

Gebelikte Kontroller Ne Kadar Sıklıkta Olmalı?

Gebe olan kişiler, gebelikte kontroller ne kadar sıklıkta olmalı sorusunu sorabilir. Kontrollerin sıklığı doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Rutin Gebelik Kontrolleri

İlk olarak hamilelik teşhisinin konulması şart. Gebelikte kontroller ne kadar sıklıkta olmalı sorusunun yanıtlamasının ardından, kontrollerin sıklığı hakkında net bilgi sahibi olacaksınız. Gebelik testi yaptırmanız durumunda, sonuç pozitif çıkarsa ilk kontrolün yapılması şart. Çocuğun kalp atışlarının görülmesi için ise ikinci kez kontrole gitmeniz istenecek. Bunun için iki hafta sonrası idealdir. Direkt olarak doktora giderek, bebeğinizin kalp atışlarını dinleyebilirsiniz.

Rutin kontrol;

Yapılan ilk iki muayenenin sonunda her şey yolunda ise gebeliğin 32.haftasına kadar ayda bir kez doktora gidilmesi uygundur. Ayda bir kere doktor kontrollerinin yapılması halinde, tehlikeli bir durum varsa, kontrollerin 32.haftaya kalmadan arttırılması da söz konusu olabilir. Onun dışında rutin kontrollerin bu döneme kadar ayda bir kere gerçekleşecek olduğunu bilmelisiniz.

32 – 36 hafta arasında ise kontroller artar. 15 günde bir kere kontrollerin yapılması söz konusudur. Ayda iki kereye kontrollerin çıkarılmasının ardından, bebeğin ve sizin sağlığınızın kontrolü ayda iki kere yapılacaktır.

36.haftadan sonra ise doğuma kadar haftada bir kere kontrollerin yapılması sağlanacaktır.

40.haftadan sonra ise normal koşullarda doğumun yapılması gerekecek. Bu durumda 40 haftadan sonra doğum kontrollerinin 3 günde bir kere yapılması gerekecektir.

Gebelik kontrolleri hakkında merak ettikleriniz yukarıda verilmiştir. Direkt olarak bu bilgiler üzerinden kontroller hakkında bilgi alarak, sorunsuz şekilde kontrollerinizin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Özel Kontroller

Gebelik sırasında herhangi bir tehlikenin görülmesi halinde, kontrollerin sıklaşması sağlanacaktır. Doktorunuz tarafından buna karar verilir. Özel gebe kontrolleri için doktorunuzun talimatlarına uymanız gerekecek. Sizin ve bebeğinizin sağlıklı olması kontrollerle sağlanacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu