Gebelik

İlk Kez Anne Olan Kadından Yeni Anne Olacaklara Tavsiyeler

Böyle bir başlığın öncelikle çok sevimli bir konu olduğunu kabul etmek gerek. Fakat anne olan kadından yeni anne olacaklara tavsiyeler içinde işi kolaylaştırıcı öğütler olması daha gerçekçidir.

Fiziksel koşuşturmanın artacağı bebekli ailelerde pratiklik, ihtiyaç duyulan ve öğrenilmesi gereken bir kavramdır. Herkes yeni annelere tavsiyeler yaparak can sıkmak için sabırsızlanacaktır.

Öncelikle yeni doğum yapmış tek annenin siz olduğunu düşünmekten vazgeçin, lütfen dünyanın sizin etrafınızda dönmesi gerektiğini çevrenizdekilere hissettirmeyin. Bu tavır zamanla ailenin diğer fertlerinden başlamak üzere etrafınızdaki diğer kişiler üzerinde bıktırıcı sonuçlar yaratmaya başlar.

Bu ifadenin sosyal medyada sıkça yer alan ve durumu çok sevimli bir üslupla anlatan yazılardan farklı, sert bir cümle olduğu düşünülebilir ama sonuçta anne olmayı istediyseniz yaşayacağınız bütün yorgunlukları da göze almışsınız demektir.

 Planlı Olmaktan Başka Çare Yoktur

 İlk kez anne olanlar için hayatınızı planlamayı öğrenin demek altın değerindedir. Bebeğin uyku, emzirme ve yıkanma zamanı gibi mecburi duraklamaların dışında kalan süreyi en verimli şekilde düzenlemek gerek. Evin diğer işleri mecburen bebeğin uyku saatlerine bırakılır ama bir annenin ne olursa olsun kendine de zaman ayırması gerektiğini unutmayın. Bebeklerin peşinde olmak normaldir ama çocuğunuz büyüdükçe onu hayatınızın merkezi olmaktan çıkarmanız ileriye dönük çok olumlu bir eğitim sürecini başlatacaktır. Açıkçası hayatını çocuklarına vakfetmiş annelerden olmamaya karar verin ve bebeğiniz ilk yılı geçirdikten sonra bu kararı uygulayın. Böylece çocuğunuz kendi kişiliğini kazanmaya başlayacaktır.

Bebeklik Dönemi Zorlukları

Sözü edilen ilk yıldaysa kaka, çiş, kusmuk, mama, uyku, ateşlenme gibi kelimelerle birlikte yaşayacaksınız. Bu zamanın bile tadını çıkarın, asla geri gelmeyecek. Yaşadıklarınız zamanla geçecek fiziksel yorgunluklardır. Ve yeni annelere öneriler içinde artık bebeğin resimlerini ikide bir sosyal medyada paylaşmaktan vazgeçin demek de var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu