Eğitim & Kurs

Kamera Önü Oyunculuk Eğitimi

Oyuncu olmak isteyen ve bu mesleği yapmak isteyenler kamera önü oyunculuk eğitimleri ile kendilerini geliştirebilmektedir.

Eğitim almak isteyen birçok kişi, çeşitli fakültelerde bu işi uzman olarak yaparken, alayı olanlar da kendilerini geliştirmek için kamera önü oyunculuk eğitimi almaktadır. İstanbul’da birçok yerde bu eğitimi almak mümkün olabilirken, farklı illerde de oyunculuk kursları vardır.

MEB onaylı olan ya da usta oyunculardan eğitim alan birçok kişi kamera önü oyunculuğu konusunda ne şekilde oyun vermesi gerektiğini, temel oyunculuk tüyolarını öğrenebilir. Yetenekli olanlar başarılı olabilir ve çeşitli dizi, film ve reklamlarda oynayabilir.

Oyunculuk eğitimi, Güzel Sanatlar Fakültelerinin oyunculuk ve sahne sanatları bölümlerinde verilmektedir. Bu eğitim sonucu oyuncu olmak isteyenler çeşitli ajanslara kaydolarak iş bulabilir.

Kamera Önü Oyunculuk Eğitiminde Ne Öğretiliyor?

Kamera önü oyunculuk eğitimi içeriği temel bilgilerden oluşur. Bunların başında gelen temel bilgiler şunlardır;

  • Karakter analizi,
  • Yönetmen izleme,
  • Kamera Önü ve Arkası,
  • Ses eğitimi,
  • Beden dili ve oyunculuk,
  • Jest ve Mimikler,
  • Sahne,
  • Kamera uygulamaları gibi konulardır.

Bu eğitimler teorik ve pratik olarak verilerek, oyuncunun kamera karşısında nasıl bir oyun vermesi gerektiğini öğretmektedir. Farklı eğitmenler olsa da genelde konservatuvar mezunu olanlar ve usta oyuncular eğitim vermektedir.

Kamera Önü Oyunculuk Sahneden Farklı Mı?

Kamera önü oyunculuk ve sahne çok farklı alanlardır. Sahnede her zaman gözler üzerinizdedir ve seyircinin tepkisini hemen alırsınız. Ancak kamera önünde hataların telafisi oldukça kolaydır.

Birçok oyuncu adayı sahnede başarısız olduğu için kamera önünü tercih etmektedir. Sahnede olmak hem çok yüksek paralar kazanmanızı sağlamaz hem de sanatı sanat için yapmayanlara uygun değildir. Ancak kamera önü oyunculukta kısa sürede ünlü olarak yüksek kazançlar elde etmek kolaydır. Her zaman doğru kararları verebilmek için tercih edeceğiniz kursların MEB onaylı olmalarına dikkat ederek eğitim alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu