Diyet

İnsülin Direnci Olanlar Zayıflarken Neden Zorluk Çekiyor

Zayıflamak için çaba harcadığı halde kilo veremeyen kişilerde insülin direnci fazla olabilir. Kimi zaman insanlar zayıflamak için her yolu dener. Denenen bu yollar arasında diyet spor yapma gibi etmenler de olabilir. Ancak her yolu denemenize rağmen yine de kilo veremiyorsanız; bunun nedeni insülin hormonu olabilir. Çünkü insülin direnci yüksek olan kişiler kilo vermede zorluk çeker. Bu kişilerin kilo vermesi için öncelikle insülin direncinin kırılması gereklidir.

İnsülin Direnci Nasıl Anlaşılır?

İnsülin direnci arttıkça, kişide fizyolojik olarak bazı sıkıntılar oluşur. Genellikle ilk belirtileri arasında çabuk acıkma yer alır. Kişi ne kadar yemek yerse yesin bir türlü tokluk hissi yaşayamaz. Bu durum da sürekli acıkmasına neden olur. İnsülin direnci belirtileri arasında açlık hissi ile baş edememe yer alır. Çünkü insanlar yemek yedikten sonra kandaki besinler hücreye geçer. Bu durumda da kişi doyduğu sinyallerini alır. İnsülin direnci fazla olan kişilerde kandaki besinlerin hücreye geçmesi de söz konusu değildir. Bu durum da f-daha fazla acıkmayı ortaya çıkarır.

Sürekli acıkan kişide el ve ayak titremesi de yaygın olarak görülür. Sürekli ellerinde ve ayaklarında titreme olan kişilerde insülin direnci fazladır. Ayrıca bu durumun sonu olarak kişiler sürekli tatlı yeme ihtiyacı hisseder. Bu durum da kişilerin hızlı bir şekilde kilo almasına neden olur.

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

İnsülin direncine sahip kişilerde kilo vermek oldukça zordur. Kişinin kilo vermesi için öncelikli olarak insülin direncini kırması gerekir. Tatlı yiyeceklerden uzak durmak insülin direncinin kırılması noktasında son derece önemlidir. Ayrıca haftada üç gün balık tüketmek de insülin direncinin düşmesi konusunda kişilere çok fazla yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu