Yaşam

Kadife Kumaş Nasıl Ütülenir

Farklı ve özel iplik türüne sahip olan kadife kumaşlar, ütüleme esnasında herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için özel bir teknik ister.

Kadife Kumaş Ütülerken Dikkat Edilecekler

Kadınların her zaman severek giydiği kadife kumaş ütüleme için ayrı bir teknik ister. Son derece hassas bir kumaş olan kadife ürünleri ütülerken en doğru ütü ayarını sağlamak gerekir. Bu noktada da kadife kumaşlar için belirtilen ütü ayarını iyice okumak gerekir.

Kıyafetlerin iç kısımlarında yıkama ve ütüleme için özel bilgiler yer alır. Çünkü her kıyafetin ütüleme tekniği birbirinden farklıdır. Kadife kumaşları ütülerken de öncelikli olarak bu talimatı iyice okuyunuz. Talimatta yer alan koşullara göre kadife kumaşları ütüleyiniz.

  • Kadife kumaşlarda karşılaşılan en önemli sorun kumaşın parlamasıdır. Bu da kadınların rahatsız olduğu bir durumdur. Kadife kumaşın ütüleme esnasında parlamaması için öncelikli olarak ütü masasına bir bez geçirmek gerekir. Kumaş ütüleme esnasında hiçbir parlaklığın oluşmaması için bu yöntem son derece işe yara.
  • Kadife kumaş ütülerken ütünün ısı ayarı da son derece önemlidir. Öncelikli olarak ütünün düşük ayarda çalıştırılmasına dikkat ediniz. Aksi durumlarda onarılamayacak kumaş sorunları ortaya çıkabilir.
  • Kadife kumaşları ütülerken asla kadife kısmından ütüleme yapmayınız. Öncelikli olarak kumaşı ters çeviriniz. Daha sonra da buna uygun bir şekilde düşük ısıdaki ütüyü kullanın. Kumaşın ters çevrilmesinin sebebi kadife yüzeyinin zarar görmemesidir.
  • Ütüyü kadife kumaşa fazla bastırmak da zarar verir. Kırışıklığı açmak için ütüyü bastırmak yerine yüksek buhar kullanabilirsiniz. Yüksek buharlı ısı ile hem kadife kumaş hiçbir şekilde zarar görmez. Hem de kumaştaki, inatçı kırışıklıklar bile kısa sürede sizin istediğiniz gibi açılması sağlanır. Bu sayede de kolayca kadife kumaşları ütüleyebilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu