Teknoloji

Netflix İnternet Trafiği Kullanım Oranı

Dijital film ve video izleme platformu olan Netflix internet trafiğini kullanım oranında Yotube’u geçerek ilk sıraya yükselmeyi başardı.

Dijital film ve dizi platformu Netflix, internet trafiğinin kullanma oranında Youtube’u en sonunda geride bırakmayı başardı. 130 milyon abonesi ile Dijital film ve video izleme platformu alanında dünyanın bir numarası haline gelen Netflix, dünyada kullanımda olan internet trafiğinin yüzde 15’ini tüketerek bu alanda açık farkla liderliğe oturduğu ifade edilmektedir. İnternet trafiği kullanım oranı olarak ise Youtube’da yüzde 11.4 oldu. Bu anlamda oldukça uzun bir sıradır listenin en tepesinde yer alan Youtube sıralamadaki liderliğini sektördeki en güçlü ve en yenilikçi rakibine kaptırmış oldu.

Gelecekte Fark Açılacak

BBC tarafından hazırlanan haberin kaynağı ise, Kanadalı Sandvine isimli firmanın 2018 yılı veri kullanımına ilişkin yaptığı araştırmaya dayanmaktadır. Dünyanın en popüler ve en çok abonesi olan video platformu Youtube da internet trafiğinde yüzde 11,4’lük bir paya sahip olduğu ve bu anlamda sektörde uzun bir süre sahip olduğu liderliği bu defa açık farkla kaybettiği ifade edilmektedir.

Gerçekleştirilen araştırma neticelerine göre, video oyunları ve dosya paylaşımı üzerinden geçen internet trafiğinde de son yıllarda oldukça büyük bir artış görülmektedir. Bu anlamda toplam internet trafiği tüketiminde videonun ardından ise yüzde 17 ile web tarayıcıları, yüzde 7,8 ile oyun, yüzde 5,1 ile de sosyal medya kullanımı geldiği açıklanmıştır. Yapılan araştırma neticesinde gelecekte teknolojinin de yardımı ile video izleme oranını daha da artacağı ve bu anlamda Netflix’in daha da ön plana çıkabileceği ifade edilmektedir.

ABD’DE Netflix Payı Yüzde 40’larda

Açıklanan araştırma sonucu ortaya konan rapordaki çarpıcı istatistikî verilerin başında da, ABD’de dolaşımın zirve yaptığı saatlerde, Netflix’in tüketimdeki payı yüzde 40’a kadar çıkmasıdır. Bu anlamda video izleme oranları bu saatlerde yüzde 58’lere kadar ulaştığı görülmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu