Diyet

Paleo ( Taş Devri ) Diyeti İle Zayıflama

Paleo ya da diğer adı ile taş devri diyeti işlenmiş ve modern gıdalardan uzak diyet listesidir. Sadık kalındığı takdirde bu diyetle kilo vermenin mümkün olduğu belirtilmektedir.

Paleo diyeti yaparken serbestler ve yasaklar listesine uyulması gerekmektedir. Dolaysısıyla bu listelerde nelerin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu diyetin en önemli avantajının aç kalmadan kilo vermenin mümkün olduğu söylenmektedir.

Taş Devri Diyeti Nasıl Yapılır?

Paleo ya da diğer adı ile taş devri diyeti yaparken günde üç öğün beslenilmekte, bu diyette yemekleri pişirme yöntemine ve yemek pişirmek için kullanılacak olan malzemelere dikkat edilmektedir. Öncelikle doğası bozulmuş olan ve paketlerde bulunan yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yasaklılar listesinde yer alanlarında da tamamen yaşam tarzından çıkarılması gerekmektedir.

Diyet yaparken yemek pişirmek için zeytinyağı öncelikli olarak kullanılmaktadır. Diyet listesinde serbest olan yumurtanın doğal olmasına özen gösterilmelidir. Kuruyemiş tüketileceğinde mutlaka kavrulmamış olanlar yenilmelidir. Yani çiğ ve doğal olan, işlenmemiş kuruyemişler daha sağlıklı olmaktadır.

Paleo Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paleo diyeti yapmak için D vitaminine özen gösterilmelidir. Eğer vücutta d vitamini eksikliği varsa bunu doğal yollardan karşılamak için çalışmalar yapılmalıdır. Taş devri yaparken hareketli olmak en önemli koşullardan biridir. Tıpkı eski insanlar gibi hareketli olunmalı, spor yaşam tarzı olarak benimsenmelidir. Aynı zamanda uyku düzenine de özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu diyete göre ideal uyku saati beş ile dokuz saat arasında değişiklik göstermektedir. Kaçta uyunacağı yaşamsal faaliyetlere göre farklılık gösterse de diyette belirtildiği üzere en geç saat onda yatağa girilmiş olunmalıdır. Akşam yemeği ise saat sekizi geçmeyecek şekilde ayarlanmalı ve böylece daha sağlıklı kilo verilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu