Diyet

Seks Yapma Korkusu Vajinismus

Kadınların vajinismus hastalığında ve tedavisinde doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gereklidir.

Vajinismus Nedir?

Kadınlarda seks yapma korkusu vajinismus olarak adlandırılır. Ülkemizdeki eşler kimi zaman cinsel ilişkiye girememekten şikâyet eder. Bunun nedeni kadınların cinsel ilişki sırasında yoğun acı çektiğini söylemesi ve ilişki esnasında kendisini kilitlemesidir. Bu sorun nedeni ile uzmana başvuran eşler sorunun vajinismus olduğunun çoğu zaman farkında değildir. Hiçbir sorun yokken kadının cinsel ilişki yaşayamaması sorununa vajinismus adı verilir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Fiziki bir sorun olarak değerlendirilen vajinismus aslında hiçbir fiziki sorun olmadan yaşanılan acı hissidir. Kadınlarda oldukça yaygın bir şekilde görülür. Vajinismus nedeni tamamen psikolojiktir. Bu nedenle de fiziki olarak çözüm aramak bu hastalığın ortadan kalkması noktasında işe yaramaz.

Kadınlardaki vajinismus hastalığının pek çok nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi cinsel ilişkinin tabu olarak değerlendirilmesidir. Kadınlar genellikle evlenirken cinsel ilişki hakkında yeterince bilgili değildir. Çoğu zaman da bu konuda yanlış bilgiler ile büyür. Cinsel ilişki ile ilgili merak ettiğini soramaması ya da kulaktan dolma yanlış bilgileri öğrenmesi vajinismus nedenleri arasında yerini alır.

Vajinismus nedenleri arasında ilk cinsel ilişkinin olumsuz olması da yer alır. Pek çok kadın yeterince hoş olmayan cinsel ilişki deneyimi yaşar. Kadına karşı naif olmayan erkeğin tutumu ise kadını cinsel ilişkiden uzaklaştırır.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavisinde mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Alınan bu yardım ile de eşler hayatlarını etkileyen bu önemli sorundan kurtulmaya çalışır. Erkeğin ve kadının çözüm için birlikte hareket etmesi gerekir. Vajinismus tedavisi için erkeğin kadındaki baskıyı ortadan kaldırması ve gerekli rahatlatıcı önlemlerin alınması oldukça önemli bir etki sunar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu