Teknoloji

Telefon Suya Düşerse Yapılması Gerekenler

Telefon Suya Düşerse Yapılması Gerekenler nelerdir? Son zamanlarda telefonumuz en önemli eşyamız haline geldi. Sizler de telefon suya düşerse ne yapılması gerektiği hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemizi okumalısınız.

Telefon suya düşerse ne yapılmalı? sorusu telefonunu suya düşürenlerin ve çaresizce ne yapması gerektiğini düşünenlerin yanıtını merak ettiği bir konudur. Telefon kullanımının oldukça artması ile birlikte telefon kazaları da arttı. Artık hayatımızın bir parçası olan telefonları sürekli yanımızda taşıyoruz. Bu nedenle telefonlarımızı havuza, tuvalete düşürmemiz oldukça normal bir durum. Peki, telefonumuz suya düşerse ne yapmalıyız? Öncelikle bilinmesi gereken şey suya düşen telefona hemen müdahale edilmesi gerektiğidir.

Cep telefonu ıslanırsa da suya düşerse de hemen silinmesi ve kurutulmaya çalışılması gerekmektedir. Telefonunuz su ile temas ettiği anda hemen onu çıkarmalısınız. Eğer hemen müdahale ederseniz telefonunuz daha az zarar görecektir. Yanlış müdahalelerde bulunmak da telefonunuzun daha fazla zarar görmesine sebep olacaktır.

Suya Düşen Telefonu Kurtarma Önerileri

  • Suya düşen telefonu kurtarmak için ilk yapmanız gereken şeylerden biri hemen sudan çıkarmaktır. Eğer su içerisinde az bir süre kaldıysa hasar görmeden kurtarmanız muhtemeldir. Telefonunuzun suda kaldığı her saniye alacağı hasar artar.
  • Böyle bir problem yaşadığınızda hemen telefonunuzu kapatmak, eğer kapalı ise açmamak oldukça önemlidir. Telefonunuzu sudan arındığına emin olana kadar açmamalısınız.
  • Telefonunuzu kurutma makinesi ile kurumasını sağlamak çok yanlıştır. Bu durum telefonunuza sudan daha fazla zarar verebilir. Kurutma makinesi ile telefonu kurutmaya çalışmak yerine kuru bir bez yardımıyla telefonunu silmek daha doğru bir seçenektir.
  • Telefonunuzdan sökebileceğiniz parçaları çıkartın ve kurutmaya çalışın. Son dönemlerde üretilmiş telefonlardan parça çıkartmak pek mümkün değil. Fakat SIM kart gibi çıkarabileceğiniz parçaları çıkartıp kurutmanız önemlidir.
  • Tabii ki en çok bilinen yöntemlerden biri ise telefonu pirince koymak. Pirincin nemi çekme özelliği bulunmaktadır. Bunun için telefonu kuru, temiz bir kaba koyduktan sonra üstünü pirinç ile kaplamalısınız. Bu kabın kapağını da kapatıp güneş alan bir yere koyarsanız daha fazla etki görebilirsiniz. Fakat telefonunu bu şekilde yaklaşık 24 saat bekletmeniz gerektiğini unutmayın.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu