Gebelik

Gebelik Testi ile Kesin Sonuç Alınabilir Mi?

Gebelik Testi ile Kesin Sonuç Alınabilir Mi? Anne olmak isteyenler gebelik testlerine başvurur. Sizler de bu gebelik testleri ile doğru sonuç alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız makalemizi dikkatle okumalısınız.

Gebelik testi ile kesin sonuç alınabilir mi? sorusu anne olmak isteyenlerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Yıllardan beri gebelik testleri kullanılmaktadır. Bu testler birkaç farklı yöntem ile yapılabilmektedir? Peki, gebelik testi ile kesin sonuçlar alabilir misiniz? Öncelikle bu testleri yapmanız gereken belirli zamanlar vardır. Bu zamanların dışında test yapmak doğru sonuca ulaşmanızı engelleyebilir.

Hamilelik testi ne zaman yapılır? Sorusunun cevabı da oldukça merak edilir. Hamilelik testinin yapılmasının en uygun olduğu zaman adet gecikmesi yaşadığınız dönemdir. Eğer bu dönemden önce test yaparsanız yanlış sonuç alma ihtimaliniz yüksektir.

Gebelik(Hamilelik) Testi Nedir?

Gebelik testi, bir kadının hamile olup olmadığının anlaşılması için yapılan bir testtir. Bu testin çeşitleri vardır. Kandan veya idrardan alınan örneklerle yapılmaktadır. Bu testlerde kanınızda veya idrarınızda hCG hormonu olup olmadığına bakılır. Eğer bu hormona rastlanırsa bu hamile olduğunuz anlamına gelmektedir.

Gebelik Testi Ne zaman Doğru Sonuç Vermektedir?

Anne adayları gebelik şüphesi varsa ilk olarak idrar testi yaparlar. Fakat hamile olup olmadığınızı gösteren hCG hormonu öncelikle kanda kendini göstermektedir. İlk olarak kan testi yaptırmak daha doğru olacaktır. Adet gecikmesi yaşamadan idrarda gebelik testi yaparsanız kesin sonuç alamayabilirsiniz. Eğer adet gecikmesi yaşadıktan en az bir hafta sonra idrar testi yaparsanız doğru sonuç alabilirsiniz.

Evde Yapılan Hamilelik Testlerinin Sonuçları Güvenilir Midir?

Evde yapılan hamilelik testleri, doğru zamanda yapılırsa size doğru sonuç verebilmektedir. Öncelikle test yazılan talimatlara göre doğru bir şekilde yapılmalıdır. İdrarınızın miktarı, beklemeniz gereken süre gibi talimatlara dikkat etmek oldukça önemlidir çünkü bu detaylara dikkat etmemek yanlış sonuç almanıza sebep olabilmektedir. Bu testlerin genellikle sabah ilk idrar ile yapılması gerektiği söylenmektedir. Eğer teste yer alan talimatlara dikkat ederseniz ve adet gecikmenizden en az bir hafta sonra idrar testinizi yaparsanız kesin sonuç alabilirsiniz. Fakat hamilelik şüphesi için yapılan kan testleri her zaman daha güvenilirdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu