Güzellik

Yağlı Ciltler için Gözenek Sıkılaştırıcı Doğal Yöntemler

Yağlı Ciltler

Yağlı ciltler, bakımı özen isteyen, zor bir cilt tipidir. Özenle bakıldığında pürüzsüz, doğal görünümlü, nem dengesine sahip ciltlerdir. Bakımsız bırakıldıklarında ise gözenekli yapıları gereği, sivilce oluşumu, lekelenmeler, akne, siyah nokta gibi problemlere açıktır.

Yağlı ciltler, derin gözenekli bir yapıya, gözenekli cilt dokusuna sahip olabilmektedir. Yağlı ciltlerde gözenekler özellikle yanak ve burun bölgesinde kendini daha çok belli etmektedir. Bu gözenekli cilt yapısı nedeniyle, yağlı ciltlerin bakımında gözenek tıkanmalarının önüne geçmek için, düzenli ve hatta günaşırı temizlik şarttır.
Yağlı ciltlerde gözenek sıkılaştırmak için neler yapılabilir?

Temizleme jelinize kahve telvesi katın

Hergün içtiğiniz kahvenin telvesini asla atmayın. Kahve telvesinden bir tatlı kaşığını cilt temizleme jelinizden fındık büyüklüğünde bir parçaya karıştırarak, cildinizi bu karışımla yıkayın. Gözenekleriniz küçülecek, cildiniz gergin ve parlak görünecektir.

Kahve telvesi ile çilek maskesi
Bir tatlı kaşığı sıcak kahve telvesinin  içinde bir parça çileği iyice eziniz. Çilek ezildiğinde karışıma birkaç damla limon damlattıktan sonra hazırladığınız gözenek sıkılaştırıcı maskeyi, cildinize yüzük parmağınızla dairesel hareketler yaparak yediriniz.  Maskeyi göz altlarına uygulamayınız. Cildinizde 10 dakika beklettiğiniz gözenek sıkılaştırıcı maskeyi ılık suyla durulayınız. Bir saat içinde cildinizin gerildiğini ve gözeneklerinizin belirgin şekilde sıkılaştığınız fark edeceksiniz.

Erik doğal bir  gözenek sıkılaştırıcısı
Cildinizdeki gözenekleri sıkılaştırıp, burun bölgesinde oluşan incecik siyah noktaların temizlenmesini istiyorsanız bir adet eriği ikiye bölün ve erikle yanaklarınız ile burun bölgenizi erikle dairesel hareketler uygulayarak silin. Bu uygulamanın kısa sürede etkisini göreceksiniz.

Yoğurt ve limon maskesi
Gözenekleri sıkılaştırarak, cildinizde adeta gerginlik hissi yaratan bir maske hazırlamak için bir tatlı kaşığı yoğurda birkaç damla limon suyunu sıkınız. Oluşan sulu kıvamı bir tatlı kaşığı kaya tuzu ile biraz katılaştırarak cildinize dairesel hareketlerle uygulayınız ve 15 dakika sonda cildinizi ılık su ile yıkayınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu