Diyet

A Vitamini Ve E Vitamini Nelere İyi Gelir? Nelerde Bulunur

A Vitamini Ve E Vitamini Nelere İyi Gelir

       


    A vitamini:

Hangi besin maddelerinde var? Nelere faydalıdır? A vitamini kemik, cilt, diş ve doku hücrelerinin korunmaları için gerekli vitaminlerden birisidir. A vitamini özellikle göz sağlığı için oldukça faydalıdır. A vitamini kullanıldığında görme yeteneği geliştirir, göz rahatsızlıklarından korur. A vitamini eksikliği gece körlüğü ve göz kuruluğu ile belirti verir.

  Hangi besinler A vitamini içerir:

Patates, ıspanak, havuç, kabak, mercimek, domates, kavun, karpuz, papaya, bezelye,  şalgam, kayısı, kuşkonmaz, maydanoz, pırasa.

  A vitamini olan bazı hayvansal gıdalar:

Tavuk, yoğurt, ciğer, somon, yumurta, peynir, inek ve keçi sütü, sardalye.

    E vitamini:

Antioksidan etkiye sahip bir vitamindir. Zarar görmüş doku ve hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkilidir. E vitamini kullanımı kanser ve kalp krizine karşı vücudun drencini kuvvetlendirir. E vitaminieksikliğinde Kaslarda zayıflama, görme bozuklukları, yürümede bazı sıkıntılar gibi belirtiler gösteriri.

   Hangi besinler E vitamini içerir:

Ay çekirdeği, fıstık, ıspanak, mango, kivi, mısır yağı, ayçiçeği yağı, soya yağı, yeşil zeytin, badem, domates, şam fıstığı, kekik, acı biber.

   E vitamini faydaları:

   E vitamini kalp hastalıklarından korumak ve damar sertliğini önlemek için yararlıdır. Yeteri kadar e vitamini almak göğüs ağrılarını azaltır, felç ve kalp krizi riskini düşürür. Bacaklarda görülen şiddetli ağrılar ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.

  • Şeker hastalığının tedavisinde, prostat, pankreas ve akciğer kanserine karşı vücut direncini artırır.
  • Hafıza zayıflığında ve Alzheimer hastalığında ilaçlara destek amaçlı kullanılabilir.
  • İleri yaştaki hamileliklerde tansiyonu dengelemek amacıyla, adet sancısı ve menopozun şiddetini azaltmak için kullanılabilir.

    E vitamini ve cilt için yararları:

Kozmetik ürünlerin çoğunda E vitamini bulunmaktadır. Ciltteki kurumayı ve yaşlanmayı önler. Güneşin verdiği zararlı etkilerden cildi korur. E vitamini içerikli yağlar ve kremleri kullanmak cildi korur ve kol ojen üretimini arttırır

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu