Sağlık

Yüz Kızarıklığı Tedavisi

Yüz kızarıklığı insanların sosyal yaşantısını etkileyen bir etkendir. Yüz kızarıklığına neden olan birçok sebep vardır. Duygusal dalgalanmaların etkisi büyüktür. Sevindiğimizde, üzüldüğümüzde, sinirlendiğimiz e ve korktuğumuz da vücudumuz da adrenalin denilen bir hormon aniden salgılanır. Adrenalin başlıca görevi damarları genişletmektir. Yüzümüzdeki damar ağı oldukça zengindir. Adrenalinin damarları genişletmesiyle yüzümüzdeki damarlarda etkilenir ve yüz kızarıklığı kaçınılmaz olur.

Yüz kızarıklığı kişinin cilt yapısına göre farklılık gösterir. Özellikle beyaz tenli kişiler de damarlar cilt yüzeyine daha yakındır ve kızarıklık kolayca belli olmaktadır. Buğday ve esmer tenliler de çok fazla dikkat çekmemektedir.

Alkol kullanımı yüzdeki damarları genişleten faktörlerden biridir. Fazla alkol alımında yüz damarları genişlediğinden kişilerin yüzü kızarmaya başlar. Bazı yiyecekler de alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Özellikle mayalı yiyecekler bazı kişiler de hızlıca bir kızarmaya neden olmaktadır. Bu tür yiyeceklere sıkıntısı olan insanların uzak durması önerilir.

Yüzük Kızarıklığı Tedavisi

Yüz kızarıklığında kişisel önlemler alınması da tedavilerin başında gelmektedir. Kişi özgüvenini arttırıcı düşünce tarzını geliştirmesi önemlidir.  Özgüvenini arttırdıkça yüz kızarıklığı düşüncesini de kafasından atmaya yardımcı olacaktır.

Dermatolojik Tedaviler

Dermatologlara başvurarak kızarma önleyici kremler ve maske verebilir fakat kızarma küçük bir bölgedeyse lazer tedavisi de uygulanabilmektedir.

Psikiyatri Tedavileri

Yüz kızarıklığı tedavisi için psikiyatri desteği de alınması mümkündür. Psikiyatriden alacağı destek ile birlikte kişi yüz kızarıklığının anlamını ve yaşadığı duyguları açığa çıkarmaktadır. Ayrıca sosyal hayattaki yetersizlikler ve fobiler de bu destek yöntemi ile değerlendirilmektedir.  Psikiyatri uzmanı uygun gördüğünde psikoterapi için psikoloğa yönlendirebilir.

Soğuk Kompres

Uygulayacağınız soğuk kızarıklığın azalmasına neden olacaktır. Birkaç buz küpünü havluya sararak yüzünüze yaptığınız 1 dakika boyunca kompres ile ovalayınız. 10 dakika aralıklarla bu işlemi yapmanız iyi gelecektir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu