Teknoloji

Apple, Google’ı Geride Bıraktı

Apple, Google’ı Geride Bıraktı

Dünya’nın en değerli markalarının belirlendiği “BrandZTM” sıralamasının 10. Yılında Apple, liderliği almayı başardı. Liderliği Google’den devralan Apple böylece “Dünyanın En Değerli Markası” ünvanına sahip olarak büyük bir başarıya imza atmış oldu.

WPP ve Millward tarafından yapılan açıklamaya göre, Apple, önceki yılın aynı dönemine göre %67 artış sağlayarak 247 milyar dolarlık marka değerine sahip oldu. Google’de büyüme kaydetmeyi başardı ancak bu büyüme Apple’ı geçmesine yetmedi. Teknoloji devi Google, %9 değer artışıyla 173,7 milyar dolarlık marka değerine ulaştı.

Apple, Google’ı Geride Bıraktı

Dünyanın en değerli 100 markası sıralamasında, dikkat çekici bir yükselişe de Microsoft imza attı. Microsoft, bir önceki yılın aynı dönemine göre %28’lik artışla 115,5 milyar dolar marka değerine ulaştı ve 3.sıraya yükselmeyi başardı. Listede en hızlı yükselen marka ise sosyal medya devi Facebook oldu. Facebook, başarılı stratejisi ile %99 büyüme elde etti.

Apple’ın zirveye yerleşmesinde en büyük etkenin iPhone 6 ile yakaladığı başarı gösterildi. Ayrıca AppleWatch’ın kısa sürede geniş bir kitleye ulaşması da markanın zirve yürüyüşünde önemli bir etken oldu.

Dünyanın en değerli 100 markasında ilk 10 sırayı alan markalar şunlardır:

1-Apple

2-Google

3-Microsoft

4-IBM

5-Visa

6-AT&T

7-Verizon

8-Coca-Cola

9-McDonald’s

10-Marlboro

Yapılan araştırmaya göre, teknoloji sektörü en hızlı büyüyen sektör oldu. İlk 100 sırada yer alan teknoloji firmaları 1 triyon doların üzerinde marka değeri ile dikkat çektiler. Bunun yanı sıra Avrupa’nın güçlü markalarında duraklama görülürken Çin markalarının büyüdüğü görüldü.

2006 yılında ilk 100 içinde 1 tane markası bulunan Çin, günümüzde ise 14 markayı bu listeye sokmayı başarmıştır. ABD markalarının ise gerileme yaşadığı gözlemlenmektedir. Böylece teknolojik gelişmelerin en çok Çin’e yaradığı da dikkatlerden kaçmadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu