Burçlar

Astroloji Üstüne Yapılan Bilimsel Değerlendirme

Astroloji Üstüne Yapılan Bilimsel Değerlendirme! Astroloji kelimesinin dilimizdeki karşılığını yıldız falcılığı oluşturmaktadır. Yerküre içerisinde oluşan bütün değişikliklerin gök cisimlerinin yahut ta yıldızların özel hareketleri ve konumları ile sıkı bir ilgisi ve ilişkisi olduğu prensibi üstüne kurulmuştur.

Astroloji Üstüne Yapılan Bilimsel Değerlendirme! Astrolojinin bağlantısı bu şekilde kurulurken astrologlar ise, insanın doğduğu an itibarı ile gezegenlerin açısal değerlerinin önemine dikkat çekmektedir.

Açısal Derecelerin İnsan Karakterine Yansıması Savı

Gezegenlerin oluşturduğu bu açı değeri atmış yahut ta yüz yirmi veyahut ta bu değerlere daha yakın bir rakama tekabül ediyor ise o kişinin herkesle iyi geçineceği ve yumuşak huylu bir kişilik sahibi olacağı ifade edilmektedir. Ayrıca astrologlar bu açı değerlerinin doksan ila yüz seksen derece ya da bunlara yakın bir değerde olması durumunda ise, insanın geçimsiz ve sinirli bir karakteri olacağından bahsetmektedir.

Astroloji, yıldız gibi gök cisimlerinin insan ve insanların oluşturduğu olayları etkilediği inancına dayanmakta olan sözde bir ilim dalıdır. Halk arasındaki ifadeye göre astroloji, yıldız ya da burç falı gibi inanma biçimlerini konu edinmektedir. Güneş ile ayın ve yıldız gibi gök cisimlerinin, hem oluşum hem de özellikleri itibariyle yeryüzündeki olaylar üstünde, hayır yahut ta şer gibi özellik kazanması ile uğraşmaktadır. Tüm bunların da insanların geleceğine dair etkilerinin konu edilmektedir.

Kurana Göre Yıldızların Metafizik Algısı

Kuranı Kerim içerisindeki birçok ayette, hem yıldızlara hem de gök cisimlerine atıfta bulunulmaktadır. Atıfta bulunan ayetlerde dikkat çeken konu ise, yıldız ya da gök cisimlerine kesinlikle metafizik bir anlam ve güç izafe edilmemiş olmasıdır. İzafe edilen konu ise, evrendeki hareketlerin doğal yasalar çerçevesinde oluşması üstünedir. Kuranda gök cisimlerinin insanoğlu üstündeki metafizik anlamda etkisinden söz edilmemektedir.

Kuranı Kerim fiziki yahut ta psikolojik anlamdaki bir etkiye karşı çıkmamaktadır. Bilimsel anlamdaki etkiler, tevhit inancına ters olmamakla birlikte, tıpkı coğrafi iklim şartlarının insanları etkilemesi anlamı taşımaktadır. İnsanın kaderi üstünde Allah’ın yarattığı yıldızların ve astrolojik değerlendirmelerin etkisi olduğunu düşünmek, kaderin şekillendirilmesi gibi inanç boyutu göstermek anlamı taşımaktadır. Bu da, şirk kelimesi ile ifade bulmaktadır.

İslam, falcılığı, kehaneti, sihirbazlığı ve medyumluğu ya da benzeri eylemleri yasaklamıştır. Gelecekten haber verme konusunda net bir tavrı olan İslam dinin, Allahtan başka hiçbir şeyin geleceği bilemeyeceği vurgusunda bulunmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu