Genel

AYAK KOKUSUNA SON

AYAK KOKUSUNA SON

Havalar ısındıkça ayak kokusu problemi iyice gün yüzüne çıkar. Terleyen ayaklar beraberinde hoş olmayan bir kokuyu da getirir. Ayaklarda bulunan ter bezleri günlük yarım litre ter üretir ve bu ter sonucu oluşan bakteriler ayak kokusu yaratır. Her bünye de aynı oranda etki göstermez tabi ki, ancak boyutu ne olursa olsun giderilmesi gereken bir durumdur. Ayak kokusu yaşamak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken ayrıntılar vardır.

Bu ayrıntıların başında ayak temizliği bakımını gelir. Her gün ılık su ve sabun ile yıkanan ayaklar daha sonra iyice kurulanmalıdır. Nem ve rutubet bakteri üretimini hızlandırır, bu nedenle ayakların sürekli kuru kalması gerekir. Tuzun ciltteki nemi azalttığını biliyoruz. Ve sirke gün içerisinde ayaklarda oluşan bakterilerin yok olması için en iyi çözümlerdendir. Akşamları 15 – 20 dakika tuzlu ve sirkeli suda bekletilen ayaklar hem yorgunluğunu atacak, hem de nemlenmesi azalacaktır.

Özellikle yaz günler çıplak ayaklarla ayakkabı giymeyin. Kapalı ayakkabılarda terleyen ayaklar nemlenecek, nemli ayaklar hızlı bir şekilde bakteri üretecek ve ayak kokusu kaçınılmaz olacaktır. Ayakkabıları giymeden önce içerisine biraz pudra serpin. Pudra ayakların terlemesini engelleyecek veya geciktirecektir.

Pamuklu çorapları tercih etmek ayak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu sayede ayaklarınız nefes alır. Yaz kış bu alışkanlıktan vazgeçmeden sürekli pamuk çorap giyilmesi en sağlıklısıdır.  Pamuk çoraplar terleyen ayaklarda nemi alır ve koku oluşmasını engeller. Bu çorapların günlük değiştirilmesi ve yıkanıp tekrar kullanılması gerekir.

Doğru ayakkabı seçimi ayak kokularının önünce geçecektir. Dar gelen ayakkabılar veya iç astarı kalitesiz olanlar terlemeyi hızlandıracaktır. Ayakkabılarınızın kaliteli malzemelerden üretilmiş olması ve doğru numara seçiminiz ayak sağlığınıza iyi gelecektir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu