Sağlık

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda zaman zaman yaşanacak olan yüksek ateş özellikle dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır.

Çocuk hastalıkları konusunda özellikle aileler her zaman son derece hassastır. Yaşanabilecek her türlü durumda tedirginlik ve panik özellikle yanlış müdahale yapılmasına neden olabileceğinden dikkatli olunması gerekir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkacak olan çocuklarda yüksek ateş nasıl düşürülür? Özellikle doğru şekilde müdahale yapılabilmesi için bilinmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Halk arasında çoğu zaman doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Özellikle çocukların soğuk suyla banyo yaptırılması gibi doğru olduğu düşünülen bilgiler çoğu zaman çocuğun ateşinin daha da yükselmesine neden olmaktadır.

Rahatsızlık durumunda özellikle çocuklarda yüksek ateş görülmesi halinde mutlaka çocuğun odasının havalandırılması ve mümkün olduğunca serin tutulması gerekir. Üzerinde bulunan fazla kıyafetlerin çıkartılması ve aynı zamanda havluyla vücudunuz silinmesi ateşin düşmesine yardımcı olabilir. Hasta olması veya farklı durumlar karşısında çocuğun ateşinin yükselmesi halinde panik yapmak yerine özellikle dikkatli bir şekilde kontrol sağlamak aileler için yardımcı olacaktır. Her ateş yükselmesinde ateş düşürücü kullanılmaması gerekiyor. Ateş düşürücüler özellikle gerekli olması durumunda kullanılmalıdır.

Çocuklarda Yüksek Ateş Nedenleri

Çocuklarda her yaşta ortaya çıkabilecek yüksek ateşim pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Hastalık durumunda veya özellikle bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesi çocuklarda yüksek ateş nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle çocukların yeterli sıvı alımına dikkat edilmesi gerekir. Aşırı şekilde ateş yükselmesi durumunda vücudun yeteri kadar beslenmesi ve vitamin alması süre içerisinde sorunun çözülmesini sağlayabilir. Bilinçli bir şekilde yapılacak olan müdahaleler sayesinde çocuklarda herhangi bir sorun yaşanmadan kısa sürede ateşin düşürülmesi sağlanabilir. Uzun ateşin düşmemesi durumunda mutlaka uzman doktora danışılması ve yardım alınması gerekir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu