Yaşam

İnatçı Halı Lekeleri Nasıl Çıkar?

Sürekli olarak kullandığımız halı modelleri üzerinde yediğimiz içtiğimiz şeyleri dökebiliriz. Bazı lekeler de durumu fırsat bilerek yapışmaktadır. Peki inatçı halı lekesi nasıl çıkar? Bu sorunun sevabını yazımızda inceliyoruz.

Lekeyi temizleme sırasında lekenin etrafında yer alan temiz alanları kirletmemek adına dışarıdan iç tarafa doğru temizlik yapabilir ve lekenin üzerinde yer alan artıkları bıçakla sıyırarak temizleyebilirsiniz.

Ketçap Lekesi

Domates ve ketçap lekesini bulaşık deterjanı kullanarak kolayca çıkarabilirsiniz. Bununla beraber bulaşık deterjanı ürünü tencere ve tabaklar üzerinde domates lekelerini çıkarabilirsiniz.

Kahve Lekesi

Islak bir bez kullanarak lekeyi temizlemeye başlayın. Daha sonra ise lekenin üzerine azıcık su dökün ve tekrar silmeye başlayın. Leke kurumuşsa lekenin üzerine biraz tuz serpebilirsiniz. Tuz, lekenin renginin açılmasını sağlamaktadır.

Yağ Lekesi

Islak bez yağ lekesinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Yağ lekesinin çıkarılması sırasında yağın az olduğu bölümden yoğun olan bölüme doğru silme işlemini yapmanız gerekmektedir. Lekeyi ovmamaya özen göstermelisiniz.

Sakız Lekesi

Özellikle ev içerisinde küçük çocuğu olan kişilerin devamlı olarak karşılaştığı sorunlar arasında halı üzerinde sakız yapışmasıdır. Parmağınız kullanarak sakızı hafif bir şekilde halıdan çıkarabilirsiniz. Daha sonra buz küplerini kullanarak dolu olan plastik poşeti sakız kuruyana kadar lekenin üzerinde gezdirebilir ve bıçakla temizleyebilirsiniz.

Oje Lekesi

Beyaz ve desensiz olarak bulunan kağıt havlu ya da pamuğu ıslatarak üzerine aseton döktükten sonra ısıtılmış bezi veya havluyu lekenin yer aldığı alana çok bastırmadan tampon yapabilirsiniz. Havlu ya da bez ojeyi emdikçe değiştirmeniz gerekmektedir.

Çay Lekesi

Ağartıcı ürün içermeyen deterjanları ılık suyla karıştırarak lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz. Leke çıkmamakta inat etmesi durumunda su bardağının yarısına sirke, kalan tarafına ise su koymalısınız. Hazırladığınız ürünü kâğıt havlu ya da bezle lekeli bölgeye tampon yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu