Yaşam

Denizyolu Taşımacılığı

Denizyolu Taşımacılığı

Denizyolu taşımacılığı, lojistik sektörünün belkemiğini oluşturan taşıma şekli olup gerek maliyeti gerekse işlevi bakımından oldukça avantajlıdır. Havayolundan daha uzun teslimat süresi sağlaması sebebiyle maliyet bakımından çok daha uygundur. Yüklemelerin çok acil olmadığı durumlarda rahatlıkla seçilebilir ve dünyanın her yerine bu yol ile teslimat yapılabilir. Denize kıyısı olmayan yerler için en yakın liman seçilerek o bölgeye sevk edilir ve limandan sonraki adresler için karayolu veya tren yolu da tercih edilebilir.

Gemiye Yükleme

Bilindiği gibi, deniz yolu yüklemelerinde ürünlerin gemiye yükleme işlemleri konteynırlar aracılığıyla yapılır ve bunun için farklı tipte konteynırlar kullanılır. Yüklemeler için standart konteynırlar kullanılabileceği gibi, daha yüksek, daha geniş, üstü açık veya ihtiyaca göre soğutma özelliği olan konteynırlar da kullanılabilir. Konteynır seçimi yüklenecek ürünün cinsine göre belirlenir; örneğin gıda yüklemeleri için soğutuculu veya havalandırmalı konteynırlar, traverten gibi yüksek malzemeler için üstü açık konteynırlar kullanılabilir.

Firmalar, yüklemelerini kendi fabrikalarında veya geminin çıkacağı limanda yapabilirler. Büyük firmalar, bu işlemler için birebir deniz acenteleriyle çalışmak yerine bir aracı firma ile çalışırlar. Aracı firmalar, yükleyiciden yükleme talebini alır almaz deniz acenteleriyle bağlantı kurarak uygun gemi programını yükleyiciye iletirler. Yükleyici, alıcısının istediği teslimat tarihine göre yükleme yapacağı gemiyi seçer ve yükleme işlemlerini aracı firma yardımıyla gerçekleştirir. Aracı firma burada tüm evrakları acenteye iletme ve gemiye yükleme işlemleri için yükleyici firma gibi sorumluluk taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu