Yaşam

Depresyon Tedavisinde Etkili Alternatif: Akupunktur

 

Günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer alan depresyon tedavisi için günümüzde daha pratik ve etkili yöntem olan Akupunktur yöntemi tercih edilmektedir.

Depresyon günümüzün en çok yayılan ve insanların hem iş hem de aile hayatında büyük sorunlar yaşamasına sebep olan hastalıklardan biri durumundadır. Yoğun çalışma hayatı ve dengesiz yaşam kişilerin depresyona girme riskini arttırmaktadır. Günümüzde birçok insan bu anlamda depresyon riski ile karşı karşıya durumdadır.

Depresyon tedavisi olan psikoterapi hem uzun süreli hem de maliyetli bir tedavi olmasından dolayı günümüzde kişiler farklı alternatif tedavi yöntemlerine yönelmiş durumdadırlar. Bu yeni ve etkili depresyon tedavi yöntemleri arasında ise Akupunktur gelmektedir.

Depresyon Tedavisinde Akupunktur Yönteminin Kullanımı

Depresyon tedavisi günümüzün tedavi anlamında en zor hastalıklarından biri durumundadır. Günümüzde ilaç ve psikoterapi tedavilerinde bile tedavi oranı yüzde 50’yi geçmemektedir. Akupunktur ile tedavi yöntemi bu anlamda tamamlayıcı ve alternatif bir tedavi yöntemi olarak son yıllarda depresyon tedavisinde oldukça yoğun bir şekilde uygulanmaktadır.

Depresyon durumunda vücutta serotonin ve adrenalin hormonları oldukça azalmaktadır. Yapılan akupunktur uygulaması ile azalan bu hormonlar canlandırılarak tekrar olması gereken seviyelere getirilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde depresyon tedavisinde uygulanan akupunktur yönteminin son derece başarılı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu anlamda bu tedavi sürecinin başarılı olması için kişinin içinde bulunduğu depresyon seviyesi de önemli olmak üzere toplamda 6 seanslık bir akupunktur uygulaması şile kişide iyileşme anlamında oldukça büyük belirtiler görülmektedir.

Dünya üzerinde depresyon tedavisinde etkili alternatif akupunktur yöntemi en çok kabul gören ve verimlilik anlamında en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Özellikle psikoterapi yöntemi ile karşılaştırıldığında çok daha uygun maliyetli olmasından dolayı günümüzde depresyon hastalarının ilk tercihi bu yöntem olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu