Gebelik

 DIŞ GEBELİK NASIL OLUR?

 DIŞ GEBELİK NASIL OLUR?

 

Çağımızın bilinen kadın hastalıklarından biri olan dış gebelik  geç kalındığı durumlarda  ölüme neden olabilmektedir. Döllenen yumurtanın, rahmin dış kısmına  yerleşmesi ile ortaya çıkan bu durum hamileliğin ilerlemesi ile birlikte, ağrı ve kanamalarda artışa neden olabilmektedir.Bu durum tedavide geç kalınması yazımızın da başında belirttiğimiz gibi  ölümle sonuçlanan  vakalara neden olabilmektedir.

 

 

 DIŞ GEBELİK NASIL OLUR?

Dış gebelik nasıl olur? Hamile kalma sürecinde 4 – 5 gün içerisinde yumurtalıktan aşağı inip, rahme doğru ilerleyerek döllenme işlemi bittikten 6 – 7 gün sonra rahme yerleşmesi normal hamilelik süreci  olarak bilinmektedir. Fakat fal lop tüplerinde, oluşan bir  daralma veya tıkanmaya neden olan bir zedelenme bu normal hamilelik akışını bozarak dış gebeliğe neden olabilmektedir. Çoğu kez yumurtanın neden rahmin içinde değil de  tüpte yerleşmiş olduğunun cevabı  hala kesin ve net olarak bilinmemektedir.

DIŞ GEBELİK NASIL ANLAŞILIR?

 

DIŞ GEBELİK NASIL ANLAŞILIR?

 

Dış gebelik nasıl anlaşılır,  dış gebelik, ancak ve ancak kan testiyle,ortaya çıkar.  Normal hamilelik hormonlarda  gerekli olan hızlı artışın olup olmadığı bir hekim tarafından izlenerek tanı konur.

 

 

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİ HAKKINDA

 

 

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİ HAKKINDA

Adeti gecikmesi ile ortaya çıkan  hamile olma olasılığı  mümkün olan ve uzun süreli karın ağrısı çeken her kadın,dış gebelik ile karşı karşıya gelmiş olabilir.Bu birazda bünye ile alakalı bir durumdur.

 

 

 

 

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİ HAKKINDA

 

 

Bazı kadınlarda karın ağrısıgibi belirtiler ile  kendini gösterirken bazılarında kanama olabilmektedir. . En çok hamileliğin 4. – 10. haftası arasında görülen bu durumun tam olarak anlaşılması için Hamilelik testi yapılmalıdır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu