Yaşam

KALP KRİZİ SIRASINDA EKG NASIL GÖRÜNÜR?

KALP KRİZİ SIRASINDA EKG NASIL GÖRÜNÜR?

 

Kalp krizi basit tıbbi bir ekipman olan EKG cihazıyla teşhisi koyulabilecek bir hastalıktır. EKG cihazının çalışma prensibi kalpte bulunan elektiriksel aktivitenin kağıda dökülmesi şeklinde açıklanabilir.

Kalp kendi özel sinirsel aktivitesi olan bir organdır. Beyinden bağımsız olarak çalışır. Kalbin sinirsel aktivitesi dört bölümden oluşur.

–   Sinoatriyal düğüm (sinüs düğümü)

–   Atriyo ventriküler düğüm

–   His Demetleri

–   Purkinjelifleri

KALP KRİZİ SIRASINDA EKG NASIL GÖRÜNÜR?

Sinoatriyal düğümde bulunan hücrelerin, vücudun ihtiyacına bağlı olarak uyarı çıkarması ile kalpteki sinirsel aktivite başlar. Sinoatriyal düğüm kulakçıklar (atrium) kanalına purkinjelifleri ile geçerek kulaçlıkların kasılmasını sağlar. Sinoatriyal düğümden atriyoventriküler düğüme geçen sinirsel aktivite, burada bir süre bloklanır. Daha sonra geçişine izin verilen sinirsel uyaranın his demetleri ile karıncıklara (ventrikül) yayılması sonucunda  bir kalp atımı oluşur. Sinirsel uyaranların atriyoventriküler düğümde bir süre bekletilmesinin nedeni kulaşçık ile karıncıkların sırasıyla kasılmasını sağlayarak etkili bir kalp atımının sağlanmasıdır. Bu durumda EKG üzerinde görülen ritme sinüs ritmi adı verilir.

KALP KRİZİ SIRASINDA EKG NASIL GÖRÜNÜR?

Sinüs ritmi Q, P, R, S, T dalgalarından oluşur. Bu dalgalar normal sınırları içeirsindeyken kalbin elektiriksel aktivitesinden herhangi bir sorun bulunmaz. Kalp krizi bu elektiriksel aktiitelerin çeşitli nedenlerle bozulması yada bloklanması durumuyla oluşan bir hastalıktır. Bu durumda kalp kasılma işlevini tam olarak yerine getiremediğinden hasta, kalp krizi tablosuna döner. Bu durumdayken çekilecek EKG (Elektro Kardio Grafi), sinüs ritim dalgalarından yoksun ve deniz dalgaları biçiminde yukarı doğru sık  hareketlerle görülen şekildedir. Buna Ventriküler Taşikardi adı verilir. Müdahale edilmezse hasta arrest olur. Müdahale şekli dışarıda elektriksel akım verilmesi şeklindedir. Defibrilasyon yapılarak verilen akım, kalbin elektriksel aktivitesini düzeltebilir. Kalp ventriküler taşikardi durumundayken kesinlikle kalp masajı yapılmaz (çalışan kalbe kalp masajı yapmak kalbi durdurabilir).

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu