Diyet

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Özellikle bayanlar diyet konusunda son derece hassas olabiliyorlar. Yaz aylarının yavaş yavaş yaklaşmasıyla beraber kilo vermek isteyenler, çoğu zaman kulaktan dolma bilgilerle hareket edebiliyorlar. Peki, diyette doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

1.Yanlış: Aç kalarak kısa sürede zayıflanır. Uzun süre aç kalan vücut, enerji harcamasını azaltır. Buna bağlı olarak da vücudun yağ depolamasını sağlar. Az yeseniz bile bu size kalori olarak geri dönecektir.

2.Yanlış: Günde 2 öğün yemek yemek zayıflatır. Aç kalarak kilo vermek kilo vermek isteyenlere son derece cazip gözükür. Diyete başladığınız ilk zamanlarda hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Fakat bir süre sonra vücut kilo verme işlemini yavaşlatıp, durduracaktır. Kısa bir süre sonra da verdiğiniz kiloları hızlı bir şekilde geri almaya başlayacaksınız. İdeal kilonuza ulaşmak için en az 2 saatte bir şeyler tüketmelisiniz.

3.Yanlış: Ekmek yemek kilo aldırır. Ekmek, bize temel enerji kaynağımızı sağlar. Yapılan araştırmalara göre ekmek yemeyen kişilerin pirinç, makarna ve diğer tahıl grubundaki yiyecekleri daha çok tükettikleri gözlemlenmektedir.

4.Yanlış: Light ürünlerden istediğim kadar yiyebilirim. Light ürünler hakkında genellikle yanlış bir algı mevcut. Light ürünler kalorisi olmayan ürünler demek değildir. Light ürünler, kalorisi azaltılan ürünler demektir. Diyet ürünler zayıflamak için kullanılmaz. Zayıflamaya yardımcı elemanlar olarak sadece kararında kullanılmalıdır.

5.Yanlış: Zayıflama ilçalarıyla kilo verebilirim. Şişmanlık bir hastalık olarka bilinmektedir. Fakat, her şişman olan birey için ilaç kullanılmaz. Zayıflama ilaçlarını tek başına, doktor kontrolü olmadan, kullanmak kişide ciddi olarak sağlık problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir.

6.Yanlış: Terlemek hızlı zayıflatır. Sıcak ortamlarda kaybedilen şey, sanılanın aksine yağ değil, sudur. Sıcak ortamlar vücuttaki suyun atılmasını sağlar. Kilo kaybetmeye yararlı olabilecek ortam sıcak değil, soğuktur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu