Genel

EN GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLAR

EN GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLAR

 

 

Antioksidanlar, vücutta serbest halde bulunan, bir elektronunu kaybetmiş ve tepkimeye girmeye meyilli olan serbest radikalleri vücuttan uzaklaştıran maddelerdir. Diğer hücrelerin biyolojik ve kimyasal yapısını tehdit eden bu serbest radikaller aynı zamanda kanser gibi çeşitli hastalıklara neden olur. Sağlığımızın büyük bir düşmanı olan bu serbest radikallerle tıbbî tedavilerin yanında antioksidan gibi doğal yollarla mücadele etmek mümkün. Peki, içeriğinde en çok antioksidan barındıran gıdalar hangileri ? Hangi gıdalarda kritik oranda antioksidan mevcut ?

 

Brokoli: En besleyici sebzeler arasında yer alan brokoli, bir bardak sütten daha fazla kalsiyum ve bir tane portakaldan daha fazla C vitamini içeriyor. Brokoli, içeriğinde barındırdığı vitamin ve minarellerin yanı sıra, phytonutrient olarak bilinen ve hastalıklarla mücadele eden kimyasallara sahip.

 

 

Kabuksuz (Yumuşak) Meyveler: Ahududu, yaban mersini ve çilek gibi meyveler lezzetli ve tatlı olmanın yanında yoğun miktarda antioksidan barındırma özelliğine de sahipler. Kalp hastalıkları ve kanserin önlenmesinde yoğun olarak kullanılan proantisiyanidin ve antioksidan bu meyvelerde bol bol bulunmakta.

 

Yeşil Çay: Catechin ve polyphenol gibi iki önemli maddeyi konsantre halde barındıran yeşil çay, vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı oluyor. Böylece yağları eritiyor ve metabolizma hızına doğal olarak destek oluyor. Yeşil çay ayrıca kalp damar hastalıkları, kanser ve kolesterolü önleyici etkiye sahip. Ayrıca yüksek miktarda antioksidan barındırıyor.

 

Sarımsak: Sarımsağın insan sağlığına olan faydası yüzyıllardır bilinmekte. Ham haliyle vücuttaki birçok bakteriyi yok etmek için kullanılabilen sarımsak, aynı zamanda kan basıncı ve kolesterolün düşürülmesi, kanserin önlenmesi, ağır metallerin vücuttan atılması gibi özelliklere sahip. Tam bir antioksidan bankası olan sarımsak ayrıca serbest radikallerin vücuttan atılmasında önemli bir role sahip.

 

 

Domates: Kanserle mücadelede yıllardır kullanılan domates, içerdiği likopen maddesiyle kanser oluşumunun önüne geçiyor. Aktifleşmesi için yağa ihtiyaç duyan likopen maddesi içeren domatesi tüketirken yanında zeytinyağı tüketilmesi tavsiye ediliyor. Bunun dışına yoğun miktar antioksidan içererek vücuttan oksidanların atılmasına yardımcı oluyor.

 

 

Vücutta bulunan serbest radikalleri uzaklaştırmanın yolu yine doğanın kendisinde bulunmaktadır. Antioksidan, doğanın insanlara sunduğu ilaçtır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu