Dekorasyon

KUMAŞ KAPLAMA KOLTUKLAR İÇİN TEMİZLİK ÖNERİLERİ

 

KUMAŞ KAPLAMA KOLTUKLAR İÇİN TEMİZLİK ÖNERİLERİ

Koltukların zamanla güneşten dolayı rengi solabilir ve ya küçük çocuklar ya da evcil hayvanlar koltukları kirletebilirler. Bu gibi durumlardan dolayı koltuklarınız yıpranmış ise koltuk temizliği gerekir. Eğer koltuklarınızın çıkarılabilir kılıfı var ise koltuk temizliğinde daha şanslısınız demektir. Öncelikle önlem amacı ile koltuk kılıflarınızın altına yani koltuk süngerinin üstüne naylon poşet ya da plastik kılıflar geçirebilirsiniz. Böylece küçük çocuğunuz ya da evcil hayvanınız koltuğunuzu kirletir ise koltuk süngerine bir şey olmamış olur. Naylon poşet geçirdiğinizde toz açısından da avantaj sağlamış olursunuz. Böylece koltuk temizliği yaptığınızda sadece koltuk kılıflarını yıkamanız yeterli olacaktır.

Koltuk kılıflarınızı yıkayacaksanız dikkat etmeniz gereken nokta yıkama talimatlarına göre koltuk kılıfınızı yıkamalısınız. Eğer yıkama talimatları yer almıyor ise kılıflarınızı kuru temizlemeye verebilirsiniz. Eğer kumaşın üzerinde zor lekeler var ise lekeleri çıkarabilmek için leke çıkarıcı deterjanlar kullanabilirsiniz. Ama leke çıkarıcıları deterjan kullanır iken dikkat etmeniz gerekir. Çünkü leke çıkarıcı deterjanlar renkleri soldurabilir. Koltuk kılıfını makineye atmadan önce çıtçıtlarını ve fermuarlarını kapatmayı unutmayın.

Koltuk üzerine çıkması zor sıvılar dökülebilir. Mesela vişne suyu, kahve, şarap lekeleri en zor çıkan lekelerdendir. Bu tür lekeler döküldüğünde zaman geçmeden koltuğunuzu bulaşık sabunu ile dikkatlice silmeniz gerekir. Böylece detarjanı daha kolay çıkarabilirsiniz. Ancak bulaşık deterjanı ile koltuğunuzu temizler iken çok bastırmamaya özen gösterin. Koltuğunuz zarar görebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu