Diyet

Kadınlar uyuyarak zayıflayabilir

Kadınlar uyuyarak zayıflayabilir

Amerikalı bilim adamlarının yeni araştırmaları zamanı belli oldu ki kadınların zayıflamak için güçlü diyet uygulamaları hiç de istenen etkiyi göstermiyor. Bunun başlıca nedeniyse kadınların gece tam uyku almamalarıyla ilgili.
Şöyle ki,  tam uyku alan kadınlar diğerleriyle kıyasda iki kat artık fazla kiloyu atabiliyorlar. Uzmanların kanaatince eğer kadınlar tam uyku almıyorlarsa onların vücutlarında güçlü yorgunluk hissi yaratan hormonların sayı yükseliyor. Buysa son sonuçta açlık hissini ortaya çıkarıyor. Uzmanlar 4 hafta içinde 10 gönüllü üzerinde tecrübeler yapmışlar. Bu kadınların fazla kiloları kaybedilse de, sağlıklarında hiçbir sorun olmamıştır.
Kroniki uykusuzluk beynin küçülmesine neden oluyor. İtalya’nın La Stampa gazetesinde ilginç bilgi yayımlandı. Hollanda’da bulunan Nörolojik Bilimler Enstitüsünde çalışan bilim adamları ilginç tecrübeler gerçekleştirdiler.
Araştırma sonucuna göre uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerde beyinlerin sol tarafındakı gri maddenin miktarı bu tip sorunları olmayanlara kıyasla daha az. Onların kanaatince uykusuzluk arttıkça merkezi sinir sisteminin esası olan bu maddenin miktarı da düşüyor.
Uyku kadınların bel ölçüsüne etki ediyor.
İsveçli bilim adamları kadın beyniyle yağlanma derecesiyle ilgili ilişkiyi buldular. Belli olmuş ki, kadın ne kadar az uyursa, onun belinin ölçüsü bir o kadar büyük oluyor. Uykuyla karın bölgesindeki yağlanma arasında karşılıklı ilişki daha çok genç hanımlarda görülüyor.
Belirtmek gerekir ki, çocuklar üzerinde aynı araştırma gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre belli olmuştur ki, az uyuyan çocuklarda fazla kilo sorunu daha çok göze çarpıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu