Yaşam

GEBELİKTE SIK KARŞILAŞILAN SORUNLARIN HAMİLELİK PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ

GEBELİKTE SIK KARŞILAŞILAN SORUNLARIN HAMİLELİK PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ

 

            Hamileliğin bayanlar açısından normal fizyolojik bir olay olmasına rağmen bayanlar bu sürece uyum sağlamada özellikle psikolojik olarak çok zorlanırlar. Bu süreçte özellikle bayanların vücudunda meydana gelen fizyolojik değişiklikler bayanların psikolojik dengesini adeta alt üst etmektedir. Bu sorunlar her hamile bayanda sıkça görülen ve tedaviye ihtiyaç duyulmayan hafif rahatsızlıklar olsa da gebenin psikolojik dengesini olumsuz etkilediği için yaşam kalitesini de oldukça düşürmektedir. Çünkü gebeler, fizyolojik değişiklikler sonucu meydana gelen bu rahatsızlıkları adeta dünyanın sonu gelmiş gibi büyütürler ve hem kendi ruh sağlıklarını hem de bebeğin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilerler.

HAMİLELİK

 

Bayanların gebelikte sık karşılaştığı ve psikolojilerini olumsuz etkileyen sorunlar arasında kabızlık ve gaz sorunları, diş etlerinde meydana gelen kanamalar, göğüslerin hassaslaşması, vaginal bölgede meydana gelen rahatsız edici akıntılar, yorgunluk ve idrara çıkma sayısında meydana gelen aşırı artış gelmektedir. Ayrıca gebeliğin son dönemlerinde rahimde meydana gelen büyüme sonucu sırtta ve belde meydana gelen ağrıların artması, doğum korkusu sonucunda oluşan kaygı ve uykusuzluk problemi, ayaklarda ve vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ödemler ve solunum sıkıntıları da hamilelikte bayanların psikolojisini olumsuz yönde etkiler.

Hamile bayanlar

 

 

Hamile bayanların şunu çok iyi bilmesi gerekir ki hamilelikte meydana gelen ve doğal olan bu sorunların fazla büyütülmesi hem bebeğin hem de kendinin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle psikolojilerinin aşırı derecede olumsuz etkilendiğini düşünüyorlarsa kesinlikle psikiyatrik destek almalıdırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu