Gebelik

Çocuklarınıza Sütten Sonra Mutlaka Su İçirin

Bebeklik döneminde çıkmaya başlayan süt dişi çürümesinin önüne geçmek için çocuklarınıza sütten sonra mutlaka su içirin diyen uzmanlar kalsiyum alımı için süt ürünleri tüketiminden sonra hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Süt içirip yatırmanın kalsiyum emilimi sağlamadığını ifade eden uzmanlar, sütten sonra içilen su diş çürüklerinin önlenmesi açısından önemli br etki gösteriyor. Süt dişlerinin 12 yaşına kadar ağızda kalması süt dişlerinin çürümesine neden olabiliyor. Özellikle çok fazla süt içen çocukların dişlerinin çürümesi daha fazla söz konusu oluyor.

Sütten sonra mutlaka su içmesi gereken çocuklara bu alışkanlık kazandırılmalı, uyumadan yarım saat evvel süt içirilmesi gerektiği biliniyor .

Çocuklar Neden Süt İçmeli?

Çocuklar dünyaya geldikleri andan itibaren süt, temel besin olarak kullanılır. Sütün besleyiciliği anne sütünden kesildikten sonra da devam eder. Bir enerji kaynağı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren sütün çocuklar için faydaları oldukça yüksektir. Bu faydalar;

  • Enerji vermesi,
  • Bağışıklığı güçlendirmesi,
  • Okul başarısını arttırması nedeniyle yarar sağlaması söz konusu olabilir.

Kalsiyum gibi temel bir ihtiyacı karşılayan süt, günlük olarak 500 ml tüketilebilir. Çocuğun besleyici değerini alması için yağlı süt içmesi gerekir.

Süt Nasıl İçirilmeli?

Çocuklarda süt tüketimi ergenlik dönemine kadar devam etmelidir. Diş ve kemik sağlığı için önemli olan süt tüketimi, sıcak ya da soğuk olarak sade şekilde içilmelidir. Çocuklara aromalı süt yerine gerçek meyvelerden hazırlanmış sütlerin içirilmesi gerekiyor.

Pakette satılan muzlu, çilekli sütler oldukça zararlı. Çünkü içinde katkı maddesi olan ve sütün besleyici değerini azaltan bu sütler, sağlıksız beslenmeye neden olabiliyor. Çocuk ve genç sağlığı için önemli olan süt tüketimi, her gün 2-3 bardak şeklinde yapılabilir, yoğurt ve kefir gibi ürünlerle süt tüketimi arttırılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu