Diyet

B vitamini eksikliği kimlerde daha çok görülür?

B vitamini eksikliği kimlerde daha çok görülür?

Bazı durumlarda vücut B vitaminini yeterli alamaz veya alsa dahi emilim gerçekleştirmediğinden dolayı yine eksiklik görülür. İşte bunun nedenlerinin neler olabileceğine dair bazı fikirler vereceğiz.
Yaşın ilerlemesi durumunda vücutta bulunan organların görevlerini yerine getirememesi gibi problemlerle karşılaşılmaktadır.
Bunlardan birisi olan 50 yaş üzeri kişilerde daha sık görülen B vitamini emilme güçlüdür.
Bu nedenle bu yaşın üzerindeki kişilerde B vitamini eksiklikleri daha sık görülür diyebiliriz.
Ayrıca vejetaryen olanlar veya düzensiz beslenenler de bu risk artış gösterebilmektedir.
Eğer kilolarınızdan kurtulmak için midenizden veya barsaklardan bir operasyon geçirmişseniz, çölyak veya chron hastalığınız varsa ya da aşırı alkol kullanıyorsanız, bu durumlar da B vitamini eksikliğini arttıran faktörlerdir.
B vitamini eksikliğinin daha sık görüldüğü gruplara son bir örnek daha vermek gerekirse, bazı ilaç kullanımlarını söyleyebiliriz.
Bu ilaçlar eğer midede asit üretimini duraksatıyorsa, bu durumda B vitamini eksikliği görülme ihtimali yüksektir.

Bu gruplar nelere dikkat etmelidir?
Yukarıdaki kötü alışkanlıkları veya B12 eksikliğine neden olacak davranışları bir kenara bırakması gereken bu gruplar beslenmesine dikkat etmelidir.
Hayvansal gıdalar, et ve süt ürünlerini bolca tüketmeleri neticesinde B vitamini eksiklikleriyle baş etmek de mümkün hale gelecektir.
Kilo problemi yaşadığından dolayı diyet programları gereği, sabah öğünlerinde kahvaltılık gevreklerden tüketenler varsa, ambalajların üzerindeki içindekiler bölümünden bakarak B vitamini bakımından zengin olanlarını tercih edebilirler

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu