Yaşam

Esneme Çalışmaları Yapmadan Spora Başlamayın

Esneme Çalışmaları

Eğer sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız mutlaka spor yapmanız gerekir. Birçok farklı spor müsabakaları öncesinde profesyonel oyuncuların esneme ve germe hareketleri yaptığını görmüşüzdür. Ya da daha farklı olarak amatör olarak sporla ilgilen ya da spor salonun giden kişilerin de esneme hareketleri yaptığını duymuşuzdur. Peki, nedir bu esneme hareketleri ve ne işe yarar.

Esneme Hareketlerinin Sağlıkta Önemi

Eğer daha sağlıklı hayat sürdürmek istiyorsanız spor her zaman hayatınızda olmalıdır. Ancak bu spora esneme hareket yapmadan başlamayın. Esneme ve germe hareketlerinin bilinen en önemli özelliği ham olan vücudu ısıtarak spor yaparken oluşabilecek sakatlık risklerini ortadan kaldırır. Ham olan bir vücudun hemen bir spor müsabakasına çıkması ya da bir ağırlık kaldırması sakatlık açısından çok risklidir. Isınmayan vücut yani kaslar, eklem ve bağlar sakatlanmaya çok açıktır. Bunun yerine yapacağımız spor öncesinde ufak tefek yapılan esneme çalışmalar kasları, eklemleri ve bağları hafif hafif çalıştırır ve daha yoğun çalışabilecek tempoya hazırlar.

Esneme Hareketlerinin Önemi

Esneme çalışmaları sadece sakatlık riski var diye yapılmaz. Spor yapmaya insanların da sık sık esneme çalışması yapması insanı hem ruhen hem de bedene çok ama çok rahatlatır. İnsanın üzerinde ki hamlığı atmasını sağlar ve insan kendini daha zinde hisseder. Ayrıca ilerleyen yaşlarda görülen kas ağrıma gibi şikâyetlerinde önüne geçilmiş olunur. Ayrıca bu sporun yanına gayet güzel bir beslenme listesi oluşturursanız gayet güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu