Yaşam

Sağlıklı Bir Spor Nasıl Yapılmalıdır

Sağlıklı Spor

Eğer daha fit ve daha sağlık hayat istiyorsanız mutlaka spor yapmalı ve yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Yazın yaklaşması ile birçok insan vücudunu düzeltmek ve geliştirmek için farklı yollar dener. Aralarında en yaygın olanı spor salonlarında yapılan ağırlık hareketleridir. Ancak spor yapmadan önce ve spor yaptıktan sonra yapılması gerekenleri bilmeyenlerin yaptıkları spor modelleri boşa gitmektedir.

Spordan Önce Neler Yapmalıyız?

Spordan önce ne yapmalıyız neler yemeliyiz bunlar en çok sorular günümüzde. Spordan 1 saat önce mutlaka yemek yememeliyiz. Özellikle beslenme listelerinizi buna uygun olarak ayarlamalısınız. Spora başlamadan önce yaklaşık 2-3 saat önce karbonhidrat yüklü besinler tüketmeliyiz. Bunun nedeni bu yüklenen yağ miktarının kasa çevrilmesinin daha kolay olması. Yani kısaca açıklamak gerekirse kasların oluşumundan önce vücudumuzda yağ olması gerekir. Bu yağların oluşumu da karbonhidrat yüklü besinlerle vücudumuza girer. Fakat bu yağın vücutta durmaması yani erimesi ve kasa dönüşmesi için günde mutlaka 2 ya da 3 litre su tüketmemiz lazım.

Spordan Sonra Yapılması Gerekenler?

Yaklaşık 1-1,5 saat spor yaptıktan sonra ne yapmalıyız. Bu evrede çok önemlidir. Çünkü vücuda hem yakılan kalori ve yağları geri almamak için düzgün beslenmeli hem de vücudumuz yorgun düşmesin diye uygun dinlenme olanağını sağlamalıyız. Sporu bitirdikten sonra tıpkı spora başlamadan önceki gibi hafif açma ve germe hareketleri yapmak çok önemlidir. Bunun nedeni hem vücuttaki kan dolaşımını düzenler böylelikle baş dönmesi gibi olumsuz hastalıklar görülmez. Bu hareketleri yaptıktan sonra güzel bir duş almak insanın tüm yorgunluğunu üzerinden alır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu