Diyet

Hurma diyeti

Hurma diyeti

Diyetin etkisi
Kuru hurmada %70 şeker oluyor. Bu da istenilen meyva ile kıyasta oldukça fazla. Böyle bir sual doğuyor: bu yüzdede şeker olan meyva insanı nasıl zayıflatır? Cevap oldukça basit: hurmanın haddinden fazla şekerli olmasına neden içeriğindeki beyin işi için önemli olan fruktöz  ve glükozdur. Bunlar doğal şeker olduğunda, sakkaroz ile kıyasta daha yararlıdır. Hurma çok kalorili meyvadır: 100 gram kuru hurmada 280 kalori var ki, bu da pehriz ürünü için oldukça fazladır. Ayrıca 100 gram hurmada 70 gram karbohidrat vardır. Karbohidrat beyni glükoz ile besliyor ve basit diyetlerde olan baş ağrısının karşısını alır. Bundan başka hurmada hiç protein olmadığından, pehriz kas dokusunun kurumu ve ilave sıvıdan özgür olmak için düşük etkilidir. Diyetin esas üstünlüğü hurmanın hızlı sindirilmesidir. Onlar organizmayı zayıflamadan koruyarak enerji ile besliyor ve yağa dönüşmeden hızlıca hazmoluyor.
Kuru hurma yapışkan yüzeye sahip olduğundan üzerinde bakteriler oluyor. Bu yüzden hurmanı uzun süre açık havada bekletmek olmaz, yemeden önce de yıkamak gerekir.
Bundan ilave hurmanın içeriğinde kolesterol olmadığından dolayı müthiş pehriz meyvası olarak biliniyor. Hurmanın içeriğindeki ftör dişleri çürükten korur, kanser ve kalp hastalığı riskini düşürür, dayanıklılık sistemini güçlendirir.
Hurma diyeti.
Hurma diyeti bugünlerde oldukça popüler. Onun kim tarafından düşünüldüğünü söylemek oldukça güç. Ama bir gerçek vardır ki, hurma doktorlar tarafından herkese önerilir: şeker hastalarına, hamile kadınlara, çocuklara. Bu grup kişilere basit şekerler yemek önerilmiyor. Pehriz 10 gün içinde uygulanır. İlk 4 gün sadece hurma yemek gerekiyor. 5.günden itibaren son 10.güne kadar gıda rasyonuna ilave meyvalar – elma, armut, portakal dahil edilebilir. Sıvı olarak maden suyu, sabahları çay, acı kahve ve yeşil çay tüketilmelidir. 10 günden sonra normal beslenmeye dönmek mümkün ama haddinden fazla yememek şartıyla. 7 günden sonraysa pehrizi yeniden uygulamak mümkün.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu