Diyet

Kulak İltihapları Çocuklarda Obeziteye Sebep Olabilir

Kulak İltihapları Çocuklarda Obeziteye Sebep Olabilir

 

Daha önce yapılmış araştırmalar bu savın doğruluğunu kanıtlıyor, evet obezitenin sebebi tat alma sinirlerinin zedelenmiş olması olabilir.
Tat alma araştırmacıları tat alma sinirleri zedelendiğinde kişinin yağlı ve çok şekerli yiyeceklere yöneldiğini ve bunun da obeziteye yol açtığını belirtiyorlar.

 

 

Kulak İltihapları

 

Kulak iltihapları tat almayla ilişkilidir çünkü en önemli tat alma sinirlerinden biri orta kulaktan geçip beyne gider. Diğer bir tat alma siniriyse boğazdadır ve araştırmacılar bademcikleri alınmış çocuklarda obezite oranının arttığını vurguluyorlar.
 

 

Kulak İltihapları Ve Obezite

Kulak İltihapları Ve Obezite

  Çoğu akademisyen olan 6,600 kadar yetişkin geçirdikleri kulak iltihapları ve obeziteyi belirleyen kilo boy oranıyla ilgili bir anket doldurdular. Anket sonucunda sık kulak iltihabı geçiren insanların hiç geçirmeyenlere kıyasla obeziteye % 62 daha yatkın oldukları belirlendi.
Bu sonuç karşısında,  “Kulak iltihaplarının boy kilo oranıyla ilişkili olabileceğini sanmıyorduk ama bulgularımız tersini kanıtladı,’ diyor uzmanlar.

Anket sonrasında kulak iltihabı ve boy kilo oranını gösteren başka araştırmaların verilerini incelediler.

Kulak İltihapları Ve Obezite

Araştırmalardan biri kulak iltihabı geçiren kadınlarda tat alma hassasiyetini incelemiş ve tat alma sinirleri zarar görenlerin görmeyenlere oranla yağlı ve şekerli yiyecekleri daha fazla tercih ettiğini kanıtlamıştı. Bu kadınların karın bölgeleri de diğerlerine kıyasla daha genişti.
Başka bir araştırma da sık kulak iltihabı geçiren okul öncesi yaş grubundaki çocukların geçirmeyenlere kıyasla daha az sebze ve daha fazla tatlı yediğini gösteriyordu.

Uzmanlar aynı zamanda iki yaşa kadar sık kulak iltihabı geçiren ve kronik kulak sorunu olan çocukların kilo boy oranlarında ikinci yaşlarına bastıkları sıralarda değişiklikler olduğunu fark etmişlerdi.

Son olarak, 1960’larda yapılmış geniş çaplı bir araştırmanın verileri yeniden incelendiğinde bademcikleri alınmış çocukların obeziteye %30 daha yatkın oldukları görülmüş.

‘Bütün bunlar çok ilginç ama henüz ne anlama geldiğini kesin olarak bilmiyoruz,’ diye de ekliyor uzmanlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu